Co to jest gotowiec inwestycyjny?

Osoba niezwiązana z branżą widząc samo pojęcie „gotowiec inwestycyjny”  posiada wyobrażenie czegoś, co z góry i od samego początku spisane jest na wielki sukces i zysk, że jest to coś co otrzymujemy gotowego pod każdym względem. Jednak trzeba wskazać, że jest to już faza końcowa, czyli ”produkt gotowy”, jednakże to nie jest taka prosta sprawa, szczególnie na początku drogi.

Gotowiec inwestycyjny to  nieruchomość, która od zakupu generuję dochód pasywny (co jest dochodem pasywnym przybliżamy w innym poście link). Nieruchomość jest przygotowana tak, aby zmaksymalizować zyski i jak najlepiej wykorzystać jej potencjał lokalizacyjny oraz użytkowy.

Co w takim razie może być gotowcem inwestycyjnym? Możliwości jest wiele. Najważniejszą zasadą jest to żeby znaleźć taką nieruchomość, która posiada największy potencjał, taką z której możemy “wycisnąć” jak najwięcej. Przykładem może tu być kupno mieszkania 100m2, które dzięki odpowiedniej ilości okien, pionów, możliwości zagwarantowania odpowiedniej wentylacji, możemy podzielić np. na 3 lub 4 mikroapartamenty lub mikrokawalerki. Kolejnym przykładem mogą być małe mieszkania lub kawalerki, w których dzięki usunięciu niepotrzebnie wolnej przestrzeni możemy podzielić na kolejne odrębne mieszkania. Przykłady możemy tu mnożyć. Najważniejsze jednak jest to aby znaleźć odpowiedni balans między naszym zyskiem, a komfortem i bezpieczeństwem najemcy.  

Najprościej ujmując gotowiec inwestycyjny jest to nieruchomość zakupiona w atrakcyjnej cenie (poniżej ceny rynkowej) posiadająca odpowiednie według nas cechy, duży potencjał.

 

Jak przebiega cały proces przygotowania gotowca obrazuje poniższy diagram.

diagram

 

Jak to jednak wygląda w praktyce u nas? Przede wszystkim zawsze jak mantrę powtarzamy naszym klientom, że kupując mieszkanie płacimy za metry kwadratowe, a wynajmując mieszkanie najemcy płacą nam za pokoje.  Dlatego warto jest mieszkanie z jak najmniejszym metrażem, jak najtaniej za m2 i uzyskać z tego jak najwięcej pokoi które przynoszą nam dochód. 

Wróćmy do samego procesu przygotowawczego:

  1.  Wybierając nieruchomość dobieramy ją do profilu przyszłego najemcy. Zawsze kierujemy się potrzebami klienta, kapitałem jakim dysponuje oraz celem na jaki stawia kupując od nas gotowca. Dzięki naszemu doświadczeniu służymy niezbędnym doradztwem. 
  2. Na etapie, w którym mamy już wybranych kilka potencjalnych inwestycji dokonujemy wstępnej wyceny, obliczamy stopę zwrotu z inwestycji (ROI). Po analizach dokonujemy ostatecznego wyboru wspólnie z porozumieniem z klientem.
  3. Po dokonaniu wyboru nieruchomości przystępujemy do przedstawienia projektu realizacji zgodnie z jego przyszłym przeznaczeniem. Dokonujemy szczegółowej kalkulacji kosztów, które zostaną poniesione w czasie tworzenia gotowca.
  4. Dokonujemy zakupu. Znając doskonale lokalny rynek gwarantujemy wynegocjowanie najlepszej ceny. Współpracujemy z kancelarią prawną, brokerem ubezpieczeniowym, biurami rachunkowymi, co pozwala na kompleksową obsługę klienta na każdej płaszczyźnie, a sam klient musi przybyć tylko do notariusza. Wszelkie wynikające z zakupu obowiązki bierze na siebie nasza firma.
  5. Dzięki temu, że współpracujemy z ekipami remontowymi, które zrealizowały dla nas już wiele inwestycji klient ma pewność, że wszelkie prace będą wykonane zgodnie z wysokim standardem. Wybieramy również materiały wysokiej jakości, by mieszkanie było atrakcyjne dla najemców i służyło im przez lata. Dokładamy też wszelkich starań aby remont przebiegał w możliwie jak najszybciej, gdyż mieszkanie w trakcie remontu nie zarabia na siebie.
  6. Po przeprowadzonym remoncie mieszkanie przygotowywane jest do wynajęcia. Zajmujemy się kwestią wizualną, dokładamy wszelkich starań aby nasze ogłoszenia były jak najbardziej atrakcyjne.
  7. Dokonujemy weryfikacji najemców. Pewna lokalizacja i wysoki standard przygotowanego przez nas mieszkania gwarantują szybkie ich odnalezienie. Dodatkowo, wiele z naszych gotowych mieszkań na wynajem to inwestycje z już podpisanymi umowami najmu.Dlatego, decydując się na zakup naszego gotowca inwestycyjnego, otrzymujesz pewne źródło dochodów.
  8. Współpracując z nami, możesz zdecydować się tylko na zakup gotowca inwestycyjnego lub skorzystać dodatkowo z usługi zarządzania najmem zakupionego mieszkania. W ten sposób Twoja jedyna rola to inwestycja środków  i otrzymywanie co miesiąc dochodów z tej inwestycji. Wszystkimi kwestiami związanymi z wynajmem zajmiemy się my.

 

Jak widać z powyższego korzyści jakie niesie zakup we współpracy z nami gotowca inwestycyjnego bezpieczeństwo, spokój i czas.

 

A jak to się ma do liczb? Przyjmijmy dwie sytuacje. Pierwsza: sami kupujemy mieszkanie 55m2, odświeżamy je, pozostawiamy układ pierwotny, czyli dwa spore pokoje 

z kuchnią i łazienką. Druga: wraz ze współpracą z nami kupujemy potencjalnie jak najlepsze mieszkanie o metrażu 55m2. Przeprowadzamy w nim generalny remont wyodrębniając jak największą ilość pokoi, zabierając niepotrzebne powierzchnię dzięki czemu powstają 4 pokoje. I tak jak w pierwszym przypadku weźmiemy za pokoje większe pokoje po 1000 zł, 

a więc mamy 2000 zł, tak w drugim przypadku za każdy z mniejszych pokoi weźmiemy 800 zł i mamy 3200 zł. Wniosek nasuwa się sam. Warto skorzystać z usług profesjonalnych firm, i mieć tym samym większy zysk z inwestycji, ale i możliwość zlecenia pełnej obsługi zarządzania, a tym samym mieć dochód pasywny nie zajmując się nim.

Zakup mieszkania na wynajem, rosnące ceny nieruchomości (czyli fakt, że nie są one dostępne dla każdego) oraz szybka monetyzacja inwestycji sprawiają, że gotowce inwestycyjne stają się coraz bardziej popularne wśród osób nie tylko zainteresowanych pomnażaniem swojego kapitału, ale także osób, które nie znają się na ruchomościach, nie śledzą aktualnych trendów, albo zwyczajnie nie mają czasu na to by oglądać dziesiątki mieszkań, przygotowywać projekty i walczyć z ekipami remontowymi, a w dalszym etapie z najemcami.